רגע לפני חג הפסח: מהי מכירת חמץ איך מבצעים את התהליך?

מארחים השנה את ליל הסדר? אתם בשלב הניקיונות או כבר בין הסירים וההכנות לקראת החג? כך או כך מכירת חמץ תעזור לכם לשמור על כשרות החג! אם אתם רוצים לדעת יותר על מצוות מכירת חמץ בפסח, תוכלו לקרוא את כל המידע במאמר הבא.

מהי מכירת חמץ בפסח?

מכירת חמץ היא מצווה שנעשית בערב ליל הסדר. מצווה זו פוטרת את היהודי מהחמץ שיש ברשותו, כך הוא יוכל לחגוג את החג בכשרות. יש כמה דרכים למכור את החמץ, ותוכלו למצוא מידע נוסף על מכירת חמץ לשנת 2023 באתר כיפה. בין מצוות הלא תעשה של חג הפסח ניתן למצוא את "בל ייראה ובל יימצא חמץ ברשותך" שבעצם מנחה את עם ישראל שלא לראות חמץ ושלא יהיה ברשותם חמץ בזמן חג הפסח. דרך ראשונה לקיים את המצוות האלה היא הניקיון לקראת הפסח, והדרך הנוספת היא למכור את החמץ שממנו לא רוצים להיפטר לגוי. החמץ שאותו אתם מוכרים צריך להיות מכוסה ורחוק מהעין, וישנם תנאים למכירת החמץ לגוי, כמו שלא תהיה בתנאי שיחזיר אותו לאחר החג.

מהם מנהגי מכירת חמץ שהיו נהוגים בעבר?

ההתפתחות בהלכה היהודית בהקשר של מכירת חמץ קרתה בהדרגה במהלך השנים. הינה השלבים השונים שחלו בהלכה:

  • תוספתא – האזכור הראשון למכירת חמץ לגוי נמצא בתוספתא, שם מתירים ליהודי שנמצא על ספינה למכור את החמץ שברשותו כדי שלא לעבור על מצוות החג בגלל הדחק.
  • רב עמרם גאון – התיר את המכירה באופן חד פעמי, אם היהודי נמצא במצוקה ולא יכול לשרוף או להיפטר מהחמץ שלו בדרך אחרת. בנוסף לכך, התיר למכור בסכום גבוה, ואם הגוי ירצה לחזור בו מהמכירה אחרי החג היהודי יכול לקחת אותו בחזרה.
  • רבי ישראל איסרלין – הוא מתיר את המכירה, גם אם היא לא נעשית בצורה חד פעמית ובמחיר סמלי.
  • בעל השולחן ערוך – כתב שם שמותר למכור את החמץ לגוי גם בהערמה, אבל התנה את המכירה בהוצאת החמץ מרשות היהודי ושהמכירה תהיה מכירה גמורה.
  • מגן אברהם – בתקופה הזו יהודים רבים היו בעלי מפעלים שונים, ולכן הוא מצא לנכון להתיר את המכירה לגוי גם אם החמץ נשאר ברשות היהודי, וכן, להתיר לגוי לשלם סכום חלקי לפני החג.

כך נעשית המכירה היום, ואפשר בצורה זו לחגוג את החג בכשרות.

 

 

איך תהליך מכירת החמץ מתבצע בימינו?

ישנן כמה דרכים להיפטר מהחמץ לפני הפסח. דרך אחת היא שריפת החמץ שנעשית בבוקר של ליל הסדר, כך מקיימים את מצוות ביעור חמץ, והדרך הנוספת היא מכירת חמץ. מכירת חמץ נעשית לפני בדיקת החמץ, בערב לפני ליל הסדר. היום, היא נעשית באמצעות רבנים שאחראים על התהליך, והם מכירים את כל המצוות והכללים שקשורים למצווה. כדי למכור את החמץ שברשותם לגוי, אתם צריכים לפנות אל הרב. הרב ייתן לכם שטר הרשאה שעליו תצטרכו לחתום, השטר הזה מתיר לרב להיות השליח שלכם למכירת החמץ, ובנוסף לחתימה תצטרכו לכתוב את המקומות בהם הנחתם את החמץ לעד לאחר הפסח. היום מקובל גם למכור את החמץ באינטרנט. אז בין אם כבר בחרתם אאוטפיט לאירוע או שאתם עדיין נאבקים בניקיונות האחרונים לפני החג, זכרו למכור את החמץ.

לסיכום

ליל הסדר הוא ערב משפחתי ומהנה שכולל הרבה מצוות. בין יתר המצוות, ישנן מצוות שקשורות לחמץ בפסח. כדי לעקוף את איסור החזקת חמץ, מבצעים את מכירת החמץ. המכירה נעשית באמצעות רב, וכך אפשר לחגוג חג כשר.

מאמרים אחרונים

איך הישראלים אוכלים?

נגישות