טעם של מסורת: מה מגישים בחינה מרוקאית?

חינה מרוקאית היא אחד האירועים המשמחים והמרגשים לפני החתונה. אירוע זה מסמל את הקשר שנרקם בן בני הזוג, והוא אירוע המסמל את המעבר מרווקות לחיים כזוג. מדובר באירוע שמח במיוחד, עם המון צהלולים, ריקודים ואושר, הכל כדי לשמח את בני הזוג רגע לפני שהם עומדים מתחת לחופה. אז מה המקור של המנהג? ומה נהוג להגיש בחינה המרוקאית? הפרטים בשורות הבאות.

מה זה חינה?

חינה היא טקס חגיגי אותו מקיימים עמים שונים ומגוונים במזרח התיכון, למשל בצפון אפריקה. שם גם היהודים המרוקאים אימצו את המנהג, אותו הם חוגגים גם היום. במהלך הטקס מורחים על ידהם של בני הזוג ושאר המשתתפים חומר אדום כתום, אותו מכינים מעלי 'הכופר הלבן'. את החומר מורחים בצורה עגולה המסמלת שפע ומזל טוב. חשוב לציין כי טקס החינה היה נהוג גם בטקסי שמחה עתיקים במזרח הקדום, בקב העמים הבאים: הכנענים, השומרים, בבלים, אישורים ועוד.

מה עושים בחינה יהודית?

ברוב המקרים את טקס החינה מקיימים בלילה שלפני החתונה, או כמה ימים לפניה. טקס חינה כאמור, מסמל מעבר מחיים כרווקים לחיי זוגיות. גם בטקס החינה היהודית-מרוקאית, כמו בשאר טקסי החינה בעולם, נהוג למרוח על כף היד חומר המכונה "חינה", כי הוא מופק מצמח ה"כופר הלבן", אשר במרוקאית נקרא 'חנה', המריחה מסמלת שפע והצלחה. במהלך הטקס נהוג ללבוש כפתנים מרוקאים מסורתיים, לרוב משובצים בזהב. כלות רבות משתמשות בכפתנים אשר עברו אליהן בירושה.

 

 

איזה אוכל נהוג להגיש בחינה מרוקאית?

כמובן שנהוג לדאוג גם לאוכל כחלק מתכנון הטקס. שולחן החינה המרוקאית הוא תמיד מפואר, והאוכל הוא כמובן על טהרת הבישול המרוקאי היוצא מן הכלל. ברוב החינות תמצאו שולחן ענק עם ממתקים ומאפים מרוקאים צבעוניים ויפים. יחד עם זאת, שולחן החינה מהווה את הפתיחה החגיגית של האירוע, אך הוא ממש לא כל מה שתאכלו במהלך הערב, כי האוכל במהלך החינה הוא עשיר וטעים במיוחד. אז בין אם אתם עושים את החינה בבית ומבשלים בעצמכם, או מזמינים קייטרינג ובין אם אתם חוגגים את האוכל באולם, אלו המנות שנהוג להגישה בחינה מרוקאית:

מנות ראשונות, סלטים מרוקאיים, פסטלים וסיגרים

לרוב, החינה תפתח במנות ראשונות כמו למשל סלטים מרוקאיים, כדוגמת מטבוחה חריפה או פיקנטית, סלט גזר מרוקאי, סלט חצילים ופלפלים, סלט עגבניות חריף, סלט סלק מרוקאי, סלט תפוחי אדמה וביצים ועוד. לצד הסלטים, נהוג להגיש בצקים טעימים כדוגמת סיגרים עם מילוי בשר ופסטלים מרוקאים עם תפוחי אדמה.

מנות עיקריות, דגים חריפים, קוסקוס ומרק מרוקאי

המטבח המרוקאי ידוע כמטבח משובח ולא בכדי, המנות של המטבח המרוקאי בעלות טעמים עזים ומיוחדים, ואין סיכוי שלאחר שתטעמו מנות מהמטבח המרוקאי לא תרצו לאכול אותן עוד ועוד. כמנות עיקריות בחינה מרוקאית, נהוג להגיש מנות מרוקאיות מסורתיות, למשל דגים מרוקאיים חריפים, קוסקוס, מרק מרוקאי, מפרום, קציצות מרוקאיות ועוד.

לקינוח, ספינג', מופלטות ופירות יבשים

גם הקינוחים המרוקאים נחשבים לטעימים טירוף כמובן! בסוף החינה נהוג להגיש כקינוח מבחר מאכלים מתוקים וטעימים במיוחד, למשל ספינג', מופלטה, פירות יבשים, ריבות ועוד. מדובר במאכלים מסורתיים המלווים כל חינה מרוקאית! אז כדאי שתתחילו לטגן.

בשורה התחתונה,

חינה מרוקאית היא אירוע מרגש במיוחד, הנועד לחגוג איחוד לבבות בין בני זוג אשר הופכים מרווקים לנשואים. החינה היא גם מפגש בין המשפחות והחברים של שני הצדדים, לכן היא הזדמנות נפלאה להכרות וליצירת קשרים! אז קדימה, הכינו אנרגיות חיוביות וצהלולים וגשו לחינה המרגשת!

מאמרים אחרונים

איך הישראלים אוכלים?

נגישות