לא שוכחים סיפור גבורה שכזה: הכול על סיפורו מעורר ההשראה של רפי אדרעי ז"ל

סיפור הגבורה של רפי אדרעי ז"ל הוא אחד מסיפורי הגבורה הבולטים של מלחמת יום העצמאות, וזאת בעקבות רוח לחימה וכן אומץ לב אותו הפגין אדרעי למען המולדת. למרות שמותו בגיל צעיר הותיר בבני משפחתו צער עמוק, הם החליטו להמשיך את המורשת החברתית באמצעות הקמה של עמותה חברתית לצד גיוס כספים לטובת בנייה של בית יד לבנים. מי היה רפי אדרעי ז"ל  וכיצד סיפורו מצליח גם שנים רבות לאחר מותו לעורר השראה? כל הפרטים בסקירה הבאה.

רפי אדרעי – עשייה חברתית ענפה כבר  מגיל צעיר

רפי אדרעי נולד וגדל בעיר צפת למשפחה מוכרת ושורשית מאוד. עוד מגיל צעיר התבלט רפי אדרעי, כאשר החליט להצטרף לתנועת הנוער העובד בעיר הולדתו צפת. הוא התחיל בתור חניך ובתוך זמן קצר הפך לאחת מהדמויות הבולטות ביותר, בייחוד על רקע העובדה כי הוא הצטרף לצוות המדריכים ואף שימש כמדריך ראשי. בתקופה זו הוא עורר השראה רבה בחניכים שלו כמו גם בתושבי העיר צפת. אחד מהסיפורים המרגשים ביותר שנקשרו בשמו היה כאשר עבר מבית לבית בשביל לחפש את דגל ישראל, ותלה אותו תחת אש, בעקבות עזיבתם של הבריטים את העיר צפת. עם הצטרפותו לצבא הגנה לישראל בגיל 18 הוא בחר להצטרף למערך הלוחם וגם שם בלט מאוד בעקבות כישורי הסליקה שלו. עם פרוץ מלחמת יום העצמאות שימש אדרעי כמ"כ מוכשר שהצליח לעורר מוטיבציה רבה בלוחמיו, אולם הוא נפל בקרב בגיל 24 בלבד לאחר שקליע חדר לעורפו כתוצאה מהפגזה עזה של האויב המצרי.

עם מותו הוא נקבר על פי בקשת בני משפחתו בעיר ראש העין. מותו הותיר את בני משפחתו, חבריו וכמובן תושבי צפת המומים וכואבים, כאשר בני המשפחה החליטו שלא לתת לכאב להנחיל את המורשת שלו אלא להפך – לנצל את העשייה החברתית שהייתה מזוהה איתו מאוד לטובת עשייה למען עם ישראל. על כן, לאחרונה גייסו בני המשפחה סכום כספי גבוה לטובת הקמה של בית יד לבנים בעיר צפת, לצד הקמה של עמותה בשם עמותת אחינועם.

 

 

עמותת אחינועם – ממשיכים את המורשת של רפי אדרעי

עמותת אחינועם היא עמותה חברתית הפועלת ללא כוונת רווח. את העמותה הקימו רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי, מתוך מטרה לצמצם את הפערים החברתיים במדינת ישראל. על כן, רפי אדרעי עמותת אחינועם ביחד עם אחיו וכן מערך של מתנדבים פועל בפריסה ארצית ותוך התמקדות בפריפריה לקידום של שורת תוכניות חברתיות, כמו למשל תוכנית ליווי אישית המיועדת בעבור תלמידי תיכון. במסגרת התוכנית הזו מספקת העמותה מעטפת מלאה שמתחילה מגיל 16 ונמשכת עד לגילאים בוגרים, כל זאת מתוך מטרה לממש את הפוטנציאל הגלום בהם. תוכנית זו זוכה לביקורות מצוינות מצד המשתתפים כמו גם גורמי הרווחה והחינוך, בעקבות אחוזי ההצלחה הגבוהים.

תוכניות חברתיות פורצות דרך

הייחודיות של עמותת אחינועם נובעת בעקבות תוכניות חברתיות משמעותיות, כמו למשל תוכנית ליווי המיועדת בעבור בני העדה האתיופית. תוכנית זו מעניקה לנערים  ונערות את היכולת להגביר את המוטיבציה להשתלבות בתפקידים בכירים בצבא, במסגרת חברתית ענפה שמצליחה להוביל להצלחה, כפי שיעידו הנתונים עם מעל ל-95% מהבוגרים אשר התקבלו לתפקידי קצונה ופיקוד. תוכניות נוספות של העמותה כוללות בין היתר שיפוץ של מבנים בעיר צפת, חלוקה של מחשבים חדשים ומחודשים ועוד שלל תוכניות שהפכו את עמותת אחינועם לעמותה בולטת ומוערכת מאוד.

לסיכום

סיפורו המרגש של רפי אדרעי ז"ל אשר נפל במלחמת יום העצמאות ממשיך ללוות את בני משפחתו, כפי שמגיע לידי ביטוי בשלל תוכניות חברתיות, עליהן ניתן לקרוא דרך האתר הרשמי של העמותה.

מאמרים אחרונים

איך הישראלים אוכלים?

נגישות