הדבר הגדול הבא בתחום המזון: כל החידושים האחרונים בתעשיית הפוד טק

האוכל ממשיך לצעוד קדימה בארץ ישראל, וטכנולוגיית המזון וחידושיה המעניינים ממשיכים להפתיע. רוצים דוגמה? מייד נביא כמה. אבל קודם – כמה מילים על התחום עצמו.

משלבים טכנולוגיה ומזון

כולנו שמענו, על שילוב בסיסי של טכנולוגיה בייצור מזון. למשל בהקשר מיון תפוזים אוטומטי או אריזה של מוצרים על ידי מכונה בפסי ייצור. אך מאז נוצרו פתרונות כאלה לראשונה, התחום התקדם מאוד. "פוד טק" נמצא מעט בצילו של ההייטק המוכר יותר – בעיקר עולם התוכנה. אבל הוא למעשה תחום חדשני ופורץ דרך בפני עצמו. למעשה, בהקשר של פיתוח טכנולוגיות מזון, ישנה השקעה שיטתית ורבה בארץ. סוכנות החדשנות הישראלית למשל (רשות החדשנות) מקדמת זאת, בשילוב יזמים שונים וגופי מחקר. קפה נמס, קופסאות שימורים, ייבוש מזון בהקפאה – אלה כמה דוגמאות קלאסיות לחידושים בעולם הפודטק. אם נקפוץ היישר להווה, לפניכם עוד כמה דוגמאות והפעם, לחידושים יותר מודרניים.

פתרון לכל צורך

כמו ביזמות בכלל, גם יזמות בתחום המזון מתחילה מההיבט העסקי הקלאסי של זיהוי צורך. לדוגמה: בחברה שבה הרוב אוכלי בשר, ישנו גם צורך במוצרים למי שנמנעים מכך. בדומה לתחליפי סוכר, גם כאן התפתח שוק של פתרונות מעניינים אשר מציע לכך מענה בגישות שונות. גישה קלאסית מבחינה זו מציגה חברת רידיפיין מיט המקומית (Redefine Meat). מדובר על תחליף בשר, שמבוסס על רכיבים צמחיים. כמובן, היא לא הראשונה לעשות זאת, אך ישנו אתגר של ממש, להפיק בצורה זו מוצר איכותי, טעים ומשתלם לצרכן. גישה שלוקחת את החדשנות לכיוון טכנולוגי הרבה יותר, היא הדפסת מזון מתחליפי בשר! זה מה שעושה חברת SavorEat (סבוריט) הישראלית. האם ישנו צורך נוסף בתחום המזון, שהייתם רוצים עבורו פתרון? מה דעתכם על יוגורט טבעוני?

יוגורט לכל (טבעוני)

אם "טבעי" ו"טבעוני” נשמע לכם דומה למדי, אפילו זהה, אתם כפי הנראה לא טבעוניים. יש לא מעט מאכלים טבעיים – כאלה שמקורם בטבע אשר טבעונים לא צורכים. אלה הם מזונות מהחי כולל מוצרי חלב. משמע – טבעונים לא אוכלים יוגורט, ולכן יוגורט ללא חלב הוא פיתוח חדשני ומעניין שעליו עובדת חברת Yofix. היוגורט מבוסס על התססה של חומרים צמחיים במקום חלב. זה כשלעצמו לא חדש ויש רבים שמכינים יוגורט כזה לבד, בבית. אך ישנה ההתלבטות הקבועה – להשקיע את הזמן בהכנה לבד? או לרכוש מוצר מוכן בתחום זה, שהוא עתיר חומרים שפוגעים ברמתו הבריאותית? הפתרון שהחברה פיתחה, מצטיין בהיותו ללא חומרים משמרים, מייצבים, סוכר ושאר תוספות שפוגעות בערך הבריאותי של המוצר. לא מחבבים את הטעם החמוץ של יוגורט? מעדיפים מתוקים? גם לזה יש פתרון

 

גלידה במהירות ובקלות 

מה דעתכם על הכנה של גלידה בבית? ניתן לעשות זאת בעזרת מכונה שהופכת את הכול לתהליך פשוט. באופן די דומה לשימוש במכונת קפה מבוססת קפסולות. זהו הפיתוח המעניין של חברת סולטו. התוצר הוא גלידה טרייה במבחר טעמים לבחירתכם, כולל סורבה, פרוזן יוגורט, ג'לאטו או אייס קפה. והכול – בתוך דקה! מתוקים = קלוריות וסוכר, בוודאי בגלידה. אך תשמחו לשמוע, שמכונה זו עושה את "הקסם", עם פחות סוכר ממה שיש באופן רגיל במאכל זה.

לסיכום

בתחום המזון, "הדבר הגדול הבא" משתנה תדיר. כך שכדאי לעקוב ויותר מכך – לנסות! הן לציבור הרחב והן למקצוענים בתחום המזון.

מאמרים אחרונים

איך הישראלים אוכלים?

נגישות