עובדים במסעדה – נפצעתם? יכול להיות שתוכלו להגיש תביעת תאונת עבודה

מסעדה היא סביבה שרוחשת פעילות. מדובר בסביבה שעובדים בה לא מעט אנשים, שהאנרגיה בה גבוהה, ושיש בה מגוון אלמנטים שעשויים להוביל לפגיעה קשה. זה יכול להיות חומר ניקוי שנכנס לעיניים, רצפה רטובה שהובילה להחלקה, דלת שנפתחה עליכם בזמן שהובלתם מרק רותח, סכין חדה שהובילה לפגיעה קשה וכדומה. אז אם גם אתם עבדתם במסעדה כמלצרים או כטבחים (או בכול תחום אחר) וסיימתם את המשמרת עם פגיעה משמעותית, טוב לדעת שייתכן שמגיעים לכם פיצויים. כיצד אם כן יודעים האם יש טעם להגיש תביעה בגין תאונת עבודה? אספנו עבורכם מידע חשוב שיעזור לעשות סדר, ואף לפעול נכונה בעת הצורך.

את מי ובהתאם לאיזו הגדרה מגישים תביעה

חשוב להבין שאם יש קשר סיבתי בין סוג העבודה לבין התאונה שאירעה, הרי שייתכן שמגיעים לכם פיצויים, ואף חשוב להבין שתאונות עבודה יכולות לקרות לכל אחד במקום העבודה. אם לטבח הראשי ואם לרואה החשבון של המסעדה. מה עוד ראוי לדעת? שפיצוי ניתן לקבל משני מוקדים. אם מטעם ביטוח לאומי ואם מטעם הביטוח של בית העסק. כמו כן, ראוי לדעת שתאונת עבודה עונה על ההגדרה הבאה: פגיעה של העובד בזמן העבודה (או בדרך אל או חזור ממקום העבודה), כולל תאונת דרכים שקשורה לעבודה וכולל מחלת מקצוע שעונה על הסיווג שמוגדר ברשימה של ביטוח לאומי, כך שאין זה הכרחי להיות במשרד כדי שהתאונה שקרתה לכם תיחשב כתאונת עבודה.

עובדים במסעדה - נפצעתם? יכול להיות שתוכלו להגיש תביעת תאונת עבודה

חושבים שעברתם תאונת עבודה – מה עכשיו עושים?

אם חושבים שאכן עברתם תאונת עבודה, יש לדעת כיצד נכון לנהוג כבר על ההתחלה. מהי אם כן התנהלות מושכלת? ראשית יש לתעד את סך הפרטים – פרטים שנוגעים לנסיבות האירוע. יש לצלם, לקחת פרטים של עדים ואף לצלם את הזירה ואת הנזק. כמו כן, בהקדם הניתן יש להשיג טיפול רפואי, גם אם לא חושבים שמדובר בשלב הכרחי. מדוע? כדי שלאחר מכן לא יאשימו אותכם שחומרת המצב אינה קשה כפי שמציגים, וכדי שלא יאשימו אותכם באדישות. פה ראוי ציין שבעת פנייה לגוף רפואי, הכרחי לדווח שמדובר בתאונת עבודה, או בתאונה שהתרחשה בדרך לעבודה, בהקשר לעבודה וכדומה. מה עוד? בעת הטיפול יש לוודא שמקבלים טופס "תעודה ראשונית לנפגע עבודה".

בירוקרטיה גם כן חלק מהמשוואה

כאשר מדובר בתביעות שנוגעות לתאונת עבודה, נדרשים למלא טפסים. מכאן שאת המעסיק יש להחתים על טופס ב"ל/ 250, ואם מדובר בעצמאיים, יש להחתים על טופס 283. במקביל, יש להשיג אישורי מחלה ואף ייתכן שתידרשו להשיג אישורים נוספים. כך למשל אם ניגשים למשטרה, חשוב לוודא שמתועד אצלם שמדובר בתאונת עבודה. כמו כן, יש לאסוף כל הפניה רפואית, מרשם לתרופה וסיכום של חוות דעת רפואית, כולל תיעוד של קבלות רלוונטיות (למשל קבלה עבור טיפול של פיזיותרפיסט).

לאיזו תמיכה ניתן לצפות?

חשוב לדעת שאם מבקשים להגיש תביעה לביטוח לאומי, מוטב לפעול בהקדם, ובכול מקרה לפני שחולפת שנה.

כאן נעצור להעניק המלצה בחינם: על מנת להפיק את המרב, מוטב לחבור אל עו"ד שבקיא בתחום תאונות עבודה בשלב כמה שיותר מוקדם. שניגש לסכם את הדברים? באופן כללי נציין שנדרשים להוכיח קשר נסיבתי מול ביטוח לאומי, ואם הקשר אכן נמצא, גם יש לעבור ועדה רפואית, וזאת כדי לקבוע מהם אחוזי הנכות. לבסוף נחדד שבהחלט מוטב לפעול בהקדם, וזאת כי עשויים להרוויח סכומים משמעותיים, כאשר הרבה פעמים מדובר בפיצוי שנאמד בעשרות אלפי שקלים, ואף עשויים להגיע לכם טיפולים רפואיים ומגוון הטבות וקצבאות נוספות.

מאמרים אחרונים

איך הישראלים אוכלים?

נגישות