דיאטה ללא פחמימות: כדאי או לא?

בעבור מבוגרים שרוצים לרדת מהר במשקל אבל גם להימנע מתחושה של כבדות, אחת מהדיאטות המובילות אותן ניתן לנסות היא דיאטה ללא פחמימות. מדובר באחת מהדיאטות המדוברות ביותר בשנים האחרונות, לא מעט בשל שורה ארוכה של מחקרים אשר מצאו כי לדיאטה זו ישנם יתרונות רבים, כאשר היתרון הבולט הוא הירידה המהירה במשקל כתוצאה מהפחתה בצריכה של פחמימות. למעשה, דיאטה זו עשויה לגרום גם לדיכוי של התאבון, בייחוד בעבור מבוגרים שסובלים מאכילה רגשית או אובססיבית. הסיבה לכך נובעת בעבור הפחתה של פעילות האינסולין בדם, וזאת בשל מחסור בפעילות המתבצע על רקע של הפסקת צריכת פחמימות המהווה את הדלק של האינסולין בגוף. זאת ועוד, כאשר אנו מדברים על דיאטה ללא פחמימות הכוונה היא לא להפסיק לחלוטין את צריכת הפחמימה החשובה לתהליכים רבים כמו למשל מתן אנרגיה, אלא הפחתה משמעותית – עד לרמה של 20 גרם פחמימה ביום.

גמישות בתפריט ובהתאם לכך גם יציבות במדדים הרפואיים

בעידן שבו רבים סובלים מהשמנת יתר כמו גם לחץ יתר דם, סוכרת ורקע רפואי בעייתי על רקע של מזון מתועש ולא טרי, המודעות לגבי שינוי בתפריט הפך לאחד הנושאים הבולטים בעולם הדיאטות. על כן, אין זה מפתיע כי דיאטה ללא פחמימות הצליחה לכבוש את לבבות הישראלים, הן בשל שורת המחקרים שמצאו כי מדובר בדיאטה שיכולה לעודד ירידה מהירה יותר במשקל כמו גם שיפור מדדים רפואיים כמו למשל לחץ דם. הייחוד של הדיאטה הזו ביחס לדיאטות אחרות בשוק נובע מתוך היכולת להימנע מספירה של קלוריות כמו גם מגוון עצום של מזון לבחירה, ללא הגבלה ותוך שימת דגש על הגברת ברזל, סידן ומינרלים לגוף.

דיאטה ללא פחמימות: כדאי או לא?

האם הדיאטה מתאימה לכולם?

כמו כל סוג של דיאטה, גם לדיאטה הזו יש חסרונות והם נובעים כתוצאה מקושי להתמיד לצד הגבלה קלורית המתבצעת בעקבות הפחתה בפחמימות חשובות כמו למשל דגנים ופירות. בנוסף, אנשים שסובלים מרקע בריאותי כמו למשל סוכרת או לחץ דם גבוהה נדרשים לבחון היטב את התפריט כמו גם לפקח עליו באמצעות תזונאית מומחית, מתוך מטרה להימנע ממצב של חוסרים תזונתיים. על כן, אם אתם בוחרים ללכת על הדיאטה הזו חשוב מאוד לבצע אחת לתקופה בדיקת דם כמו גם להיוועץ עם תזונאית והרופא המטפל, כחלק ממטרה של בניית תפריט מותאם אישית כמו גם מציאה של שיטה נכונה אשר תאפשר לכם להתמיד לטווח הרחוק, ובהתאם לכך גם להפחית במשקל באופן מבוקר. שום דיאטה איננה צריכה להתבצע באופן קיצוני ועל כן אם אתם בוחרים להפחית עד להימנע לחלוטין מפחמימות, עשו זאת בצורה מבוקרת. שכלול של היתרונות גם החסרונות אותם פירטנו כאן במדריך יסייעו לכם לקבל החלטה, ובהתאם גם להתמיד – לטובת אורח חיים בריא.

מאמרים אחרונים

איך הישראלים אוכלים?

נגישות